عزيز آذرخرداد در عصرخبر نوشت: بی‌گمان بزرگ‌ترین سرمایه دولت تدبیر و امید در تلاطم‌های پیش روی صحنه سیاسی، حفظ سرمایه‌های اجتماعی پدیده آمده در جریان انتخابات و تعمیق و بسط آن در مراحل گذار پیش روست، نکته‌ای که براي مانايي و ماندگاري  اين جريان به وجود آمده ، اين است كه دولت يازدهم در اين زمان نيازمند جدي  عمل به وعده‌ها و همچنین بهبود شرایط عمومی كشور و مردم به ويژه از منظر اقتصادي است.

اولين كنفرانس خبري دكتر روحاني رئيس جمهور دولت يازدهم بزنگاهي بود براي محك زدن مرد اول دولت اعتدال تا تكليف اضطراب و ترس از رفتن يا ماندن افرادي كه در وزارتخانه ها ، نهاد ها و سازمانها عمومي طي 8 سال حاكميت تفكرات آرمانگرايان بواسطه داشتن برخي معيار ها (كه بجاي تخصص  بيشتر در فاداري و خويشاوند نوازي معنا مي يافت) توانسته بودند يك شبه پله هاي ترقي را  صدتا يكي كرده و ظرف اندك زماني به سمت هاي مديريتي دست يابند مشخص شود .

البته انتظار اين گروه در اندك زماني با جمله معروف دكتر روحاني كه گفته بود " ما كليد داريم نه داس " به سر منزل آرامش رسيد و مطمئن شدند به اين زوديها كسي قرار نيست آنها را از پشت ميزهايشان بلند كند . البته گرچه اين گروه از مردان حامي احمدي نژاد هنوز دغدغه جمله ديگر دكتر روحاني كرا داشتند كه گفته بود " مدیران اتوبوسی که بدون بلیت سوار شده‌اند از این قاعده مستثنا بوده و باید بروند"  اما با گذشت دو ، سه ماه از عمر دولت يازدهم  و بررسي شيوه هاي اجرايي دولت روحاني دريافتند كه هشدارهاي او از جنس احمدي نژاد نيست  و  اين بار با خيالي اسوده در كمين فرصتها نشستند.

دولت يازدهم با معرفی کابینه، شاکله اصلی خود را قوام داد و حال نوبت به این رسیده بود که برنامه‌ها و وعده‌های داده شده را منطبق با خواست و مطالبه عمومی جامه عمل بپوشاند و بدیهی بود که در این مسیر سامان‌بخشی به ساختار اداری و اجرایی امری ضروری و مهم‌ترین رکن در این پروسه خطیر بود. با این اوصاف به نظر می‌رسید که طبق وعده رئیس‌جمهوری مدیران اتوبوسی دولت نهم و دهم  صندلی‌ها را خالی کرده و به خانه بروند تا امکان بازسازی و کارآمدسازی سیستم منطبق با شعارهای اعلامی و مطالبات عمومی فراهم آید اما به دلایل مختلف و حواشی متفاوت آنگونه که بایسته و شایسته بود این مهم محقق نشد و ساختار اداری آنگونه که انتظار می‌رفت دچار تغییر و تحول نگرديد و بدیهی بود که با این روند دولت نیز آنگونه که گمان می‌ر‌فت نتواند منویات و مطالبات راس هرم خود را محقق کند.

 نکته کلیدی در این میانه آن که در راس هرم قوه اجرایی و مدیریت کلان ضرورت تغییرات و بهینه‌سازی سیستم مورد توجه و التفات قرار داشته و دارد و در سوی دیگر در قاعده هرم که مردم عادی و حامیان اجتماعی و سیاسی دولت قرار دارند نیز مطالبه برای تغییرات موج می‌زند و البته جایی که باید حلقه وصل میان این دو فراهم شود و موتور محرک اجرایی کردن این منویات باشد، سیستم هماهنگی و ‌هارمونی لازم را نداشته و در همين جاست كه دولت به دلايل مختلف كه ناشي از درگيرشدن به موضوعات حواشي و زايد است تا كنون نخواسته و يا نتوانسته مطابق برنامه هاي از پيش تعيين شده گام بردارد .

- پيام روشن حاميان بجامانده دولت نهم و دهم

به عقیده بسیاری از کارشناسان و اهل فن، تیم مدیریتی ناکارآمدی که مدیران میانی دولت نهم و دهم را تشکیل می‌داد، اصلی‌ترین عامل شکست احمدی‌نژاد و ناکارآمدی دولت وی بود و جالب اينكه اکنون نیز همین طیف مشکل آفرین برای نگه داشتن پست و مقام خود، دست به دامن گروه‌های سیاسی تندرو و یا برخی جریانهای رسانه‌ای خاص شده و با اعمال فشارهای سیاسی به دولت و شخص رئیس جمهور در تلاش هستند تا وزراء و مدیران اصلاح طلب را از تداوم تغییرات ضروری برحذر دارند. مانايي چنين وضعيتي در طول نزديك به يك سال گذشته  از عمر دولت تدبير و اميد اين روزها  دارد نتايج و برون دادهاي خود را به رخ دولتمردان و حاميان  انتخاباتي دكتر روحاني مي كشد.

اخلال در جريان سخنراني سيد حسن خميني (ره) در شهرستان بروجرد ، جلوگيري از برگزاري همايش ها ، ميتينگ ها و يا سخنراني هاي فعالان و سردمداران  جريان  اصلاحات و اعتدالگرايان و تفسير سخنان دكتر روحاني و ايجاد فضاي مسموم تبليغاتي خود پيام بسيار روشني را به رئيس دولت يازدهم و مديران اجرايي او و همچنين حاميان انتخاباتيش داد . اين پيام آنقدر روشن و واضح بود كه در همان آغاز دولت به آن واكنش نشان داد و تغيير و بركناري فرماندار حامي احمدي نژاد در چشم بهم زدني صرت گرفت.

دولت تدبير و اميد كه اينك حداقل در ظاهر داراي وضعيت نه چندان مساعدي در جريان مذاكره هسته اي با كشورهاي پنج بعلاوه يك است به هدف بسيار خوبي براي ضربه زدن حاميان دولت پيشين درآمده و هر روز شاهد به نمايش گذاردن نمايشنامه و بازي جديدي از سوي طيف حاميان احمدي نژاد تحت عناوين مختلفي مانند دلواپسان مذاكرات هسته اي يا دلوواپسان وضعيت بغرنج فرهنگي  هستيم .

در چنين وضعيتي دولت كه با واقعيتي بنام ريزش حاميانش روبرو شده تازه درپي يافتن روزنه هايست كه باعث واردآمدن ضربات ناگهاني و ناجوانمردانه به او شده است و در اين صحنه پر هرج و مرج  به يك واقعيت محض آگاهي يافته و فهميده است كه بخش بزرگي از صدمات و موانع ايجاد شده در مقابل تحقق اهداف دولت تدبير و اميد از سوي مديران اجرايي حامي تفكرات احمدي نژادي  كه در بدنه اجرايي دولت و سازمانها و نهادهاي عمومي جا خوش كرده اند  هدايت و برنامه ريزي مي گردد .

گسترش و همه گير شدن چنين برداشتي موجب گرديد كه اخيراً دست اندركاران دولت تدبير و اميد با تدوين برنامه اي منسجم و بدور از حب و بغض پروژه تغيير مديران اجرايي و به ويژه مديران مياني بجا مانده از دولت نهم و دهم را  در  نهادها و سازمانهاي مختلف دولتي و عمومي غير دولتي كليد بزنند . خبرهاي رسيده حاكي است اين پروژه  از اويل تابستان 93 با هماهنگي مديران و وزراي دولت تدبير و اميد كليد زده خواهد شد و در فرايندي چند ماهه به پايان مي رسد .

البته اين يك واقعيت است كه  بيشتر کارمندان و شهرونداني که در طول هشت سال دوری از سجایای اخلاقی، با دیدن حضور افراد حامي تفكرات دولت قبل در سمت‌های خود و تداوم روش سابق و پهن بودن بساط ریا و تزویر در فضاي ادارات ، نسبت به آینده دولت روحانی ابراز نگرانی کرده و معتقد هستند تسویه افرادی که در دوران گذشته تنها با تکیه بر لابی گری‌ها و زد و بند به مدارج بالای مدیریتی دست یافته‌اند، از یکسو سلامت اداری دولت اعتدال  را به خطر انداخته و از سوی دیگر امیدهایی که براي پر رنگ ‌تر شدن سیاق شایسته‌سالاری بسته شده بود را نقش بر آب خواهد کرد.

در همین راستا است که شنیده شده است مدیران ارشد کابینه و از جمله رئیس جمهور دولت يازدهم  و معاونان وی بر تعویض یا برکناری مدیران احمدی‌نژادی اصرار دارند تا حداقل دامن دولت یازدهم را از فسادی که سیستم مدیریتی دولت را به خود آلوده کرده است پاک کنند.


تاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.