فرارو - اگرچه چند روزی است طرح استیضاح وزیر علوم توسط چند نماینده تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است، اما هنوز این طرح از سوی هیات رئیسه اعلام وصول نشده است.  
 
در این میان با دعوت ابوترابی نائب رئیس مجلس جلسه ای میان وزیر علوم و برخی استیضاح کنندگان هم برگزار شده که به گفته الیاس نادران (یکی از استیضاح کنندگان) فضای جلسه به‌ گونه‌ای نبود که رافع دل‌نگرانی‌های نمایندگانی که در جلسه حضور داشتند، باشد.
 
کریمی قدوسی عضو جبهه پایداری نیز در مورد جلسه وزیر علوم با استیضاح کنندگان گفت: جلسه مفیدی نبود زیرا اساسا اراده همکاری در وزارت علوم با مجلس برای رفع دغدغه نمایندگان وجود ندارد.
 
نمایندگان با این استیضاح همراهی نمی کنند
جواد هروی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «من امیدوارم اگر قرار است استیضاح وزیری مانند وزیر علوم صورت بگیرد این استیضاح در قالب موضوعات علوم، تحققات و فناوی باشد و سیاسی نباشد.»
 
وی ادامه داد: «انتظاری که ما از استیضاح کنندگان محترم داریم این است که دلایلی که برای استیضاح وزیر علوم مطرح می کنند مبتنی بر وضعیت موجود علمی، پژوهشی و آموزشی کشور باشد و مربوط به انتصابات و مقولات سیاسی نباشد.»
 
این عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار کرد: «بنده در جلسه رای اعتماد وزیر علوم به عنوان مخالف صحبت کردم؛ اما امروز با توجه به تلاش هایی که در چند ماه گذشته در وزارت علوم صورت گرفته و تعاملات بسیاری خوبی که داشتند تعجب می کنم که چرا جناب دکتر فرجی دانا با سوال و استیضاح روبرو شده اند.»
 
وی با بیان اینکه دغدغه من از روز نخست مقولات علمی بود گفت: «من تعجب می کنم که چرا عزیزانی که امروز به دنبال استیضاح وزیر علوم هستند در برابر حذف قانون اختصاص یک تا سه درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به بخش پژوهش سکوت کردند و در رابطه با مقولات پژوهشی و وضعیت نامناسب آموزشی دانشگاههای کشور هیچ واکنشی نشان نمی دهند؛ اما امروز به یکباره اقدام به استیضاح می کنند.»
 
وی افزود: «لذا این موضوع جای سوال دارد که چرا دقیقا بعد از طرح گزارش بورسیه غیرقانونی سه هزار نفر، موضوع استیضاح مطرح می شود؟»
 
هروی در پاسخ به این سوال که در صورت اعلام وصول طرح استیضاح شرایط عمومی مجلس نسبت به این موضوع چگونه است؟، گفت: «من تصور می کنم شرایط صحن علنی شرایط مساعدی باشد و همه نمایندگان این انتظار را دارند که استیضاح کنندگان دلایل متقن و منطقی برای استیضاح ارائه کنند. لذا اگر دلایل منطقی نباشد من تصور نمی کنم نمایندگان با این استیضاح همراهی کنند.»
 
این نماینده مجلس ادامه داد: «به نظر من این استیضاح در زمان و جای مناسبی مطرح نشده است. حضرت آقا دو روز پیش اشاره فرمودند که باید از سیاست کاری که آفت حرکت علمی است پرهیز شود. اما با این استیضاح دوستان عملا در همین مسیر حرکت می کنند. لذا دوستان اگر می خواهند از فرمایشات رهبری هم تبعیت کنند دارند بد عمل می کنند.»
 
احتمال رای آوردن استیضاح زیاد است
اما دکتر احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با فرارو گفت: «اگر طرح استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شود احتمال استیضاح ایشان توسط نمایندگان زیاد است؛ هرچند این موضوع به نوع دفاع وزیر بستگی دارد.»
 
وی ادامه داد: «از سوی دیگر اکنون تعامل دولت با مجلس بسیار ضعیف است؛ در حالی که نمایندگان بیشتر مشکلات منطقه خود را بیان می کنند و در حال حاضر بیکاری در کشور بیداد می کند.»
 
بخشایش در پاسخ به این سوال که این مسائل چه ربطی به استیضاح وزیر علوم دارد؟، گفت: «شما باید بستر را ببینید. ما فقط یکبار می توانیم یکی از آقایان را مورد سوال قرار دهیم، هر روز که نمی توانیم.»
 
این نماینده اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا بنابراین وزیر علوم به نوعی قربانی این مسائل هستند؟، گفت: «خیر؛ ایشان که در استفاده از نیروهای مسئله دار پیشگام هستند و به مجلس هم توجهی ندارند.»
 
بخشایش درباره علت دیگر رای آوردن احتمالی استیضاح وزیر علوم گفت: «علت دیگر این است که مجلس می خواهد اقتدار خود را به دولت نشان دهد. دولت گاهی به مجلس تودهنی می زند و هر وقت یکی از وزرا کارت زرد می گیرد رئیس جمهور عنوان می کند این کارت ها برای ما اهمیت ندارد و این بیان نوعی توهین به مجلس است.»
 
وی افزود: «لذا من گمان می کنم نه تنها وزیر علوم؛ بلکه هر وزیر دیگری که مورد استیضاح قرار بگیرد احتمال رای آوردن استیضاح زیاد است؛ هرچند همانطور که گفتم به دفاعیات وزیر هم بستگی دارد.»
 
بخشایش گفت: «متاسفانه وزرا معمولا با رئیس مجلس و روسای کمیسیون ها می بندند و احساس می کنند اگر آنها را داشته باشند کف مجلس را هم خواهند داشت. این در حالی است که وزرا باید با کف مجلس هماهنگ باشند. یعنی اگر وزیری به من احترام نگذارد (یعنی مثلا به درخواست قانونی من توجه نکند)، اگرچه به آقای لاریجانی احترام بگذارد اما به درد بنده نمی خورد.»
 
وی ادامه داد: «دولت استیضاح وزیر علوم را سیاسی تلقی می کند در حالی که ما شهرستانی ها آن را صنفی نگاه می کنیم و مثلا من دوست دارم وزیر علوم یکسری کارهایی برای شهر من انجام دهد و وقتی می بینم هیچ کاری انجام نمی شود دلگیر می شوم.»
 
وی در پایان گفت: «من تمایلی به ورود به این مسائل ندارم اما اگر استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شود بنده آن را امضاء خواهم کرد.»
 

تاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.