استیضاح بهبهانی و معجزه ای که رخ نخواهد داد

 

 

عصرایران - تا کنون سه وزیر راه و ترابری در مجالس بعد از انقلاب استیضاح شده اند که از این بین ، احمد خرم(وزیر دولت خاتمی) و حمید بهبهانی(وزیر دولت احمدی نژاد) با رأی عدم اعتماد نمایندگان برکنار شده اند.

 

محور همه استیضاح ها نیز تقریباً یکسان بوده است: تلفات جاده ای ، سوانح هوایی ، به کارگیری افراد غیر متخصص و برخی حیف و میل ها.

با این حال ، تا کنون ، بعد از هیچ استیضاحی ، فرجی در کار وزارت راه و ترابری حاصل نشده است و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود  بعید نیست مثلا دو یا سه سال آینده دوباره شاهد این تیترها باشیم: استیضاح وزیر راه به دلیل تلفات جاده ای ، استیضاح به خاطر سوانح هوایی و ... .

بنابراین ، نمایندگان مجلس تصور نکنند که با استیضاح وزیر راه و ترابری ، وظیفه خود را به نحو کامل انجام داده اند. برکناری وزیر راه و ترابری ، اقدامی لازم و شایسته بود ولی به هیچ روی کافی نیست بلکه باید موضوع حمل و نقل و سفر در کشور (زمینی ، هوایی و دریایی) به عنوان یک دغدغه دائمی مد نظرشان باشد و فارغ از شعار و مقاله نویسی و سخنرانی ، دور هم بنشینند و «واقعاً کاری انجام دهند.»

به عنوان مثال تنها در بخش تلفات جاده ای ، سالانه حدود 24 هزار نفر در تصادفات جان می سپارند و به عبارت بهتر هر روز یک حادثه مانند سقوط بوئینگ ارومیه در جاده های کشور رخ می دهد و صدایش هم بلند نمی شود.

درحالي كه تصادف هاي جهان ششمين عامل مرگ و مير محسوب مي شوند ، در ايران به عنوان دومين عامل مرگ و مير اعلام شده است .

هم اکنون هند با جمعیت بالای یک میلیاردی اش با  106 هزاركشته درسال بيشترين آمار قربانيان را درجهان  دارد . بعد از آن چين یک میلیارد و 300 میلیونی با 81 هزار كشته در سال در رتبه دوم قرار دارد اما ايران با ثبت آمار 24 هزار كشته در سال(  آن هم با جمعيت 75 ميليون نفري ) در رده سوم جهان قرار دارد و البته "به لحاظ سرانه قربانيان حوادث رانندگي" ، رتبه اول دنیا را به خود اختصاص داده است .

یا در اسپانیای 44 میلیونی ، 29 میلیون دستگاه خودرو در خیابان ها و جاده ها ترددمی کنند ولی در سال 2008 تنها سه هزار نفر به دلیل تصادفات و سوانح رانندگی جان خود را ازدست دادند ، درحالی که که در ایران با تردد11 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو ، هرساله شاهد مرگ 24 هزار نفر از همو طنان مان براثر تصادفات هستیم که حدود 70 درصد آن در جاده ها رخ می دهد ، جاده هایی که 2000 نقطه آن ، حادثه خیز هستند.

وزیر راهميزان تصادفات جاده اي درايران 25 برابر تصادفات جاده اي در ژاپن است و ... .

در بخش پروازها نیز تعداد سقوط ها در کشور ، 5 الی 7 برابر متوسط جهانی است. ناوگان ریلی هم که فرسوده و فرتوت است و جالب اینجاست که در این بخش تحریم هم نیستیم تا آقایان بهانه داشته باشند.

مخلص کلام آن که با برکناری حمید بهبهانی ، معجزه رخ نخواهد داد و از فردا ، جاده ها ایمن و پروازها فرح بخش نخواهند شد و سوت قطارهای سریع السیر در همه جا شنیده نخواهد شد.

برکناری بهبهانی ، از این رو فرخنده است که درس عبرتی باشد برای وزیر بعدی و وزرای بعدی راه و ترابری و ایجاد تحول کاری  و الا اگر قرار باشد بهبهانی برود و بهبهانی دیگری با همین رویکرد بر سر کار آید و مجلس و دولت هم همانند گذشته ، نسبت به "حمل و نقل" بی مهری کنند ، اوضاع نه تنها بهبود نخواهد یافت که "قوز بی ثباتی مدیریتی" بر "قوز مشکلات قبلی" افزوده خواهد شد.

مجلسی ها ، در جریان استیضاح وزیر راه و ترابری ، سخنان تکان دهنده ای از وضعیت وزارت راه و ترابری بر زبان راندند ، از جمله چند نفر از آنها اشاره داشتند به این که افرادی با مدارک پزشکی عمومی یا معارف اسلامی را در رأس مراکز آموزش هوانوردی قرار داده اند و نظایر این خبط و خطاها.

جا دارد ، پروسه نظارت مجلس بر وزارت راه به این استیضاح ختم نشود و مجلسی ها که با رأی عدم اعتمادشان ، خواسته اکثر مردم را برآورده کردند ، تمهیدی جدی برای بررسی بیشتر مشکلاتی که خودشان گفتند اندیشه کنند تا انشاء الله مشکلات بخش حمل و نقل کشور به حداقل برسد و «برای مردم هم ملموس باشد» و الا با رفتن این وزیر و آمدن آن دیگری - که معلوم نیست از قبلی سرتر باشد - دردی از دردهای مردم دوا نخواهد شد.../عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.