سران جنبش عدم تعهد در بيانيه‌اي جداگانه‌ در پايان چهاردهمين نشست خود در هاوانا پايتخت كوبا ضمن حمايت از فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي ايران خواستار پيوستن اسرائيل به معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي شدند.

به گزارش فارس، سران جنبش عدم تعهد در اين بيانيه كه به صورت جداگانه در خصوص مواضع هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران انتشار يافته است، از سرگيري مذاكرات بدون هيچگونه پيش‌شرط با ايران را خواستار شده و تصريح كردند: ديپلماسي و گفت‌وگو از طريق صلح‌آميز در موضوع هسته‌اي ايران بايد دنبال شود.

سران كشورها و دولتها مواضع اصولي خود در خصوص خلع سلاح هسته‌اي و عدم اشاعه كه در سند نهايي چهاردهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد، مورخ 11 تا 16 سپتامبر 2006 در هاوانا، كوبا منعكس شده است را مورد تأكيد مجدد قرار دادند. آنها همچنين تحولات مربوط به اجراي موافقتنامه پادمانهاي NPT در جمهوري اسلامي ايران را مدنظر قرار دادند.

در ماده دوم بيانيه آمده است: سران كشورها و دولت‌ها حق اساسي و لاينفك تمامي دولت‌ها براي توسعه، تحقيق، توليد و استفاده از انرژي اتمي به منظور مقاصد صلح آميز،بدون هيچ گونه تبعيض و مطابق تعهدات قانوني مربوطه خود را مورد تأكيد قرار دادند.

بنابراين، هيچ چيز نبايد بنحوي تفسير گردد كه منع‌كننده يا محدودكننده اين حق دولتها در توسعه انرژي هسته‌اي براي مقاصد صلح‌آميز باشد.

سران جنبش عدم تعهد همچنين تأكيد كردند كه انتخابها و تصميمات دولتها در حوزه استفاده صلح‌آميز از فناوري هسته‌اي و سياست‌هاي چرخه سوخت آنها بايد محترم شمرده شود.

سران كشورها و دولت‌هاي جنبش عدم تعهد، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را به عنوان تنها مقام صالح براي راستي آزمايي تعهدات پادماني دولت‌هاي عضو آژانس شناسايي كردند و تأكيد نمودند كه نبايد هيچ فشار يا مداخله بيجايي در فعاليت‌هاي آژانس، بويژه فرايند راستي‌آزمايي آن، كه كارايي و اعتبار آژانس را به مخاطره مي‌اندازد، صورت گيرد.

اين بيانيه تاكيد دارد، سران كشورها و دولت‌ها همكاري ارائه شده توسط جمهوري اسلامي ايران با آژانس، از جمله اقدامات اعتمادساز داوطبانه كه با نظر به حل و فصل موضوعات باقي‌مانده اتخاذ شدند را مورد استقبال قرار دادند.

سران جنبش عدم تعهد در بيانيه خود ارزيابي مديركل آژانس مبني بر اين كه تمام مواد هسته‌اي اظهار شده توسط ايران، حسابرسي گرديده است را مورد توجه قرار دادند، در عين حال، سران كشورها و دولت‌ها اين موضوع را مورد توجه قرار دادند كه فرآيند نتيجه‌گيري در خصوص فقدان مواد و فعاليت‌هاي اظهار نشده در ايران در جريان بوده و فرايندي زمان‌بر مي‌باشد.

در اين خصوص، سران كشورها و دولتها ايران را ترغيب نمودند كه به همكاري فعالانه و كامل با آژانس در چارچوب دستورالعمل آژانس براي حل و فصل موضوعات باقي مانده فوراً ادامه دهد تا اين كه اعتماد و حل و فصل صلح‌آميز موضوع ارتقا يابد.

در اين بيانيه آمده است: سران كشورها و دولتها تفاوت بنيادين بين تعهدات قانوني دولتها نسبت به موافقتنامه‌‌هاي پادماني و هرگونه اقدامات اعتمادساز داوطلبانه اتخاذ شده براي حل و فصل مسائل دشوار را مورد تأكيد قرار دادند و معتقدند كه چنين اقدامات داوطلبانه‌اي، تعهدات قانوني پادماني نيستند.

ماده ششم بيانيه افزوده است: سران كشورها و دولت‌ها ايجاد منطقه خاورميانه عاري از سلاحهاي هسته‌اي را به عنوان گامي مثبت در نيل به هدف خلع سلاح هسته‌‌اي در نظر گرفتند و حمايت از ايجاد منطقه‌ عاري از سلاحهاي هسته‌اي در خاورميانه، بر طبق قطعنامه‌هاي ذيربط در مجمع عمومي و شوراي امنيت را مورد تأكيد قرار دادند.

سران كشورها و دولتها همچنين از اسرائيل خواستند تا تشكيل چنين منطقه‌اي، بدون تاخير به NPT محلق شود و فوراً تمام تاسيسات هسته‌اي خود را تحت پادمان جامع آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دهد.

در بخش ديگر بيانيه، مصونيت از تعرض فعاليت‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز را مورد تاكيد قرار دادند و تأكيد نمودند هرگونه حمله يا تهديد به حمله عليه تأسيسات صلح‌آميز هسته‌اي اعم از عملياتي يا در دست ساخت - خطري بزرگ براي بشريت و محيط زيست به شمار رفته و ناقض جدي حقوق بين‌الملل و اصول و اهداف منشور ملل متحد و قوانين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌باشد.آنها نياز به يك سند جامع مذاكره شده چند جانبه‌ كه حمله يا تهديد به حمله عليه تأسيسات هسته‌اي مختص به استفاده‌هاي صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي را ممنوع سازد، را شناسايي كردند.

ماده هشتم بيانيه تصريح مي‌كند: سران كشورها و دولت‌ها قوياً معتقدند كه تمام مسائل مربوط به پادمانها و راستي آزمايي از جمله مسائل مربوط به ايران، بايد در چارچوب آژانس بين‌الملل انرژي اتمي حل و فصل شود و مبتني بر مباني فني و حقوقي باشد،به علاوه، آنها تأكيد نمودند كه آژانس بايد كار خود را براي حل و فصل موضوع هسته‌اي ايران در چارچوب دستورالعمل خود طبق اساسنامه آژانس ادامه دهد.

در ادامه بيانيه آمده است: سران كشورها و دولت‌ها همچنين قوياً معتقدند كه ديپلماسي و گفت‌وگو از طريق صلح‌آميز به منظور پيدا كردن راه حلي بلند مدت براي موضوع هسته‌اي ايران بايد ادامه يابد.

سران جنبش عدم تعهد در پايان بيانيه تاكيد كردند:تنها راه حل و فصل موضوع، از سرگيري مذاكرات بدون هيچگونه پيش شرط و افزايش همكاري با مشاركت تمامي طرفهاي ذيربط مي‌باشد تا بدين ترتيب اعتماد بين‌المللي افزايش يافته و كار آژانس در خصوص حل و فصل مسائل باقي مانده تسهيل گردد.تاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
قیمت پرینتر | قیمت سرور
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه حضور و غیاب
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.