مداحان دوباره فعال شدند / دور تازه تخريب هاشمى

انتشار خبر اتهام پراکنى يکى از مداحان معروف کشور عليه مقامات نظام در هفته گذشته موجب شگفتى و نگرانى بسيارى از فعالان و صاحبنظران سياسى شد. البته استفاده ابزارى برخى افراد و گروه ها از مداحان و مجالس مذهبي، امرى جديد نيست و پيش از اين هم سابقه داشته است. اما با توجه به اينکه در چند ساله اخير سوءاستفاده از مداحى و هيئات مذهبى نسبت به سال پيش از آن کاهش يافته بود، اين خبر مى تواند نشانه نامطلوبى از احياى يک رويه غلط تخريبى در فضاى سياسى باشد.

مداح فوق الذکر البته پيش از اين هم در محافل سياسى به ادبيات تخريبى و استفاده ابزارى از احساسات مذهبى مخاطبان خود شناخته شده بود و خاطره سخنرانى هاى وى عليه محمد خاتمى در ايام تبليغات انتخابات هفتم رياست جمهورى هنوز در ذهن افراد پيگير مسائل سياسى هست.

اما او اين بار با لحن غيرمنتظره و بى پرواترى به آيت الله هاشمى رفسنجانى تاخته و ايشان را به ترساندن مردم متهم کرده است. اين مداح معروف همچنين وعده افشاگرى درباره رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را داده است. انتقاد منصور ارضى مشهور به «حاج منصور» عمدتا متوجه بخشى از سخنان آيت الله هاشمى رفسنجانى در هفته هاى اخير است که در خلال آن خواستار درايت در سياست خارجى و پرهيز از ماجراجويى شده بود.

تخريب هاشمى رفسنجانى در حالى آغاز شده که صدا و سيما نيز در محرم امسال پس از مدت ها مجددا اقدام به پخش برنامه هاى اين مداح کرده است. اين در حالى است که رسانه ملى به دليل انتقادات بسيارى از دلسوزان نظام از ادبيات دور از شان اين مداح معروف، در يکى دو سال گذشته به ندرت تصوير وى را پخش مى کرد. ولى در دهه اول محرم سال جاري، شبکه هاى مختلف صدا و سيما جلسات و مداحى هاى اين فرد در سال هاى گذشته را مکررا پخش کردند.


پيشينه استفاده هاى سياسى از مداحى

از سال هاى ميانى دهه هفتاد، استفاده ابزارى از منابر و هيات هاى مذهبى در تعداد مشخصى از جلسات مذهبى که در واقع به گروه هاى غيررسمى خاصى هم وابستگى داشتند، رواج يافت. اين اتفاق، هر چند اسباب نگرانى بسيارى از دلسوزان سياسى و مذهبى کشور را فراهم ساخت، اما به سبب اصرار محافل مشخصى بر تخريب چهره هاى مورد نظر خود در مجالس مذهبى و با رنگ و لعاب ديني، ادامه يافت. اين وضعيت نه تنها باعث شد که فضاى سياسى به سبب تخريب و تهمت ها آلوده شود، بلکه به خاطر استفاده ابزارى به خود جلسات مذهبى نيز ضربه زيادى وارد کرد.

به طورى که نه تنها محتواى اين جلسات گهگاه تحت الشعاع بازى هاى سياسى قرار گرفت، بلکه حتى از تعداد مخاطبان جلساتى نيز که مورد استفاده ابزارى قرار مى گرفت، کاسته مى شود. در سال هاى اخير، خواه به دليل مصلحت انديشى گردانندگان اين جلسات و خواه به خاطر مشاهده تبعات منفى استفاده سياسى از احساسات مذهبى مردم، حجم اينگونه رفتارها در هيئات و جلسات مذهبى کاهش يافته بود. اما اکنون به نظر مى رسد که گروه اندکى از روحانيان منبرى و نيز تعدادى از مداحان معروف در تلاش براى احياى اين سنت غلط در جلسات خود هستند.


مداحان عليه احزاب

يکى از مهمترين موارد مورد انتقاد اين گروه اندک اما بانفوذ، فعاليت احزاب و نهادهاى مستقل مدنى است. اين انتقادها به نحوى آشکار شده که حتى نگرانى و اعتراض احزاب اصولگرا را نيز برانگيخته است.

موارد متعددى از انتقادات عليه موجوديت احزاب مطرح شده است، اما نمونه آشکار و اخير اين گونه مواضع، سخنرانى مرتضى آقاتهرانى استاد اخلاق جلسات هيات دولت و عضو هيات علمى موسسه امام خمينى (ره) (که رياست آن را آيت الله مصباح يزدى بر عهده دارد) بود که هفته گذشته در رسانه ها منتشر شد.

وى فعاليت حزبى را از آفات جامعه اسلامى برشمرده و گفته بود؛ اگر کسى با حزب گرايى و آرمان گرايى خود در جامعه رفتار کند، نخواهيم توانست در ميان ملت ها و کشورهاى جهان عملکرد قابل توجهى داشته باشيم.اين ديدگاه در حالى مطرح مى شود که در ماه هاى گذشته نيز بارها افراد عضو يا منتسب به دولت با به کار بردن تعبيرهاى غير منصفانه و نادرست درباره احزاب و عملکرد آنها، اعتراض همه فعالان حزبى اعم از اصلاح طلب و اصولگرا را برانگيخته بودند.

اوج اين اظهارنظرها وقتى در جامعه مطرح شد که صفارهرندى وزير ارشاد دولت نهم، با تخطئه احزاب، از بسيج و روحانيت به عنوان نهادهاى جايگزين احزاب نام برده بود، که اين اظهارات وى با انتقاد بسيارى حتى از ميان روحانيت اصولگرا مواجه شد.


انگيزه دور جديد تخريب

دور تازه تخريب هاشمى رفسنجانى در حالى آغاز شده که وى در هفته هاى اخير طرف مشورت شخصيت ها و احزاب سياسى مختلف کشور بوده و همگان از وى خواسته اند براى خارج کردن کشور از مشکلات داخلى و خارجى چاره انديشى کنند. هاشمى رفسنجانى در انتخابات 24 آذر با اختلاف بسيار زياد از رقباى راديکال خود، راى اول مردم تهران را در انتخابات خبرگان بدست آورد. به همين علت به نظر مى رسد هدف اصلى تخريب هاشمى بى اثر کردن تلاش هاى وى براى بازگرداندن تعادل به صحنه سياسى کشور است.


ديدار اعضاى مشارکت با آيت الله هاشمى رفسنجانى

چند تن از اعضاى ارشد حزب جبهه مشارکت براى ابراز نگرانى از روند پرونده هسته اى و بررسى مسايل کشور با آيت الله هاشمى رفسنجانى دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار و گفت وگو کردند.همچنين چند تن از اعضاى شوراى مرکزى اين حزب اين ديدار را به دنبال تصميم چندى پيش شوراى مرکزى اين تشکل و دفتر سياسى مشارکت مبنى بر ملاقات و گفت وگو با افراد تاثيرگذار در روند سياست ها هسته اى ايران ارزيابى و اعلام کردند پيش از اين ملاقات نيز، اعضاى اين حزب در ديدارهاى جداگانه اى با سيدمحمد خاتمى رئيس جمهور سابق، مهندس ميرحسين موسوى و على اکبر ناطق نورى و ... ديدگاه هاى خود را مبنى بر بازگشت روند پرونده هسته اى به سياست هاى گذشته و از سرگيرى سياست اعتمادسازى مقابل ايران با جامعه جهانى را مطرح کردند.همچنين به گفته يک عضو جبهه مشارکت اين تشکل همچنين تقاضاهاى ديگرى مبنى بر ديدار با على لاريجانى رئيس شوراى عالى امنيت ملى و مسئول پرونده هسته اى را نيز به اين شورا ارسال کرده است.


رايزنى «بان کى مون» با مقام هاى ايران و آمريکا

سخنگوى دبيرکل سازمان ملل متحد از رايزنى دبيرکل اين سازمان با مقامات ايرانى و آمريکايى براى کاهش تنش در منطقه خبر داد. به گزارش« ايلنا» به نقل از خبرگزارى رسمى کويت ميشل مونتاس در کنفرانس خبرى گفت؛ بان کى مون سه شنبه گذشته با منوچهر متکى وزير خارجه ايران در حاشيه نشست اتحاديه آفريقا در اتيوپى ديدار کرد و بر اتخاذ رويکرد منطقه اى براى حل بيشتر مسائل مذکور تاکيد کرد.وى گفت؛ بان کى مون پنج شنبه گذشته نيز با کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا در حاشيه کنفرانس پاريس درباره لبنان ديدار کرد.همچنين براساس اين گزارش يک مقام سازمان ملل متحده از سفر نماينده ويژه دبيرکل اين سازمان در امور عراق به ايران خبر داد.


ايران همکارى مخفيانه با کره شمالى را تکذيب کرد

سفارت ايران در روسيه، گزارش هاى مربوط به کمک کره شمالى به ايران براى انجام آزمايشات هسته اى را تکذيب کرد. به گزارش« ايلنا»، خبرگزارى رويترز گزارش داد که سفارت ايران در روسيه در بيانيه اى اعلام کرد؛ هيچ رابطه هسته اى مخفى ميان ايران و کره شمالى وجود ندارد و جمهورى اسلامى ايران شايعات مربوط به همکارى ميان ايران و کره شمالى براى انجام آزمايشات هسته اى را تکذيب مى کند.در اين بيانيه آمده است؛ شفافيت فعاليت هاى ايران در زمينه هسته اى بارها به آژانس بين المللى انرژى اتمى اثبات شده است.


معرفى الهام به عنوان وزير دادگسترى

غلامحسين الهام سخنگوى دولت تاييد کرد که از سوى آيت الله هاشمى شاهرودى رئيس قوه قضاييه به عنوان وزير پيشنهادى دادگسترى به محمود احمدى نژاد رئيس جمهور پيشنهاد شده است. به گزارش ايسنا وى در عين حال اظهار داشت که اطلاع ندارد که چه موقع از سوى دولت به مجلس معرفى خواهد شد. الهام همچنين درباره اين که آيا معرفى وى به عنوان وزير دادگسترى با حفظ سمت هايش - سخنگويى دولت ورئيس دفتر رئيس جمهور - همراه خواهد بود؟

گفت؛ در اين ارتباط تصميم قطعى گرفته نشده است؛ در اين صورت ديگر رئيس دفتر رئيس جمهور نخواهم بود، در مورد سخنگويى دولت نيز هنوز تصميمى اتخاذ نشده است. از سوى ديگر يک مقام مسوول، از احتمال زياد مطرح شدن بحث راى اعتماد به غلامحسين الهام در مجلس به عنوان وزير دادگسترى قبل از بررسى بودجه سال 86 خبر داد.


واکنش به سخنان احمدى نژاد درباره پرونده هسته اى

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس هفتم، در واکنش به اظهارات احمدى نژاد مبنى بر اينکه«من مسوول پيگيرى مواضع هسته اى هستم» گفت؛ بايد بررسى شود اين اظهارنظر، نظر شخصى ايشان است و يا مصوبه شوراى عالى انرژى اتمى است. جعفر سادات موسوي، عضو کميسيون حقوقى و قضايى مجلس هفتم در اين باره گفت؛ آقاى احمدى نژاد بايد تابع سياست هاى شوراى عالى انرژى اتمى باشد.وى در ادامه افزود؛ اگر اين اظهارات آقاى رئيس جمهور با هماهنگى شوراى عالى انرژى اتمى که تعيين کننده سياست هاى هسته اى است، باشد يک سياستى است که در اين شورا گرفته شده و آنها گفته اند رئيس جمهور اعلام موضع کند يا اخبار مربوط را بيان کند.به گزارش ايلنا عضو کميسيون اصولگرايان مجلس تاکيد کرد؛ اگر اين صحبت احمدى نژاد مصوبه شوراى عالى انرژى اتمى نباشد و يک تصميم شخصى ايشان باشد، اين تصميم نمى تواند مسئله مهم در مقابل وظايف شوراى عالى انرژى اتمى را به دنبال داشته باشد و تضمين کند.


استيضاح سه وزير در مجلس

نورالدين پيرموذن سخنگوى فراکسيون اقليت مجلس هفتم با بيان اين مطلب که نمايندگان اعمال اهرم هاى نظارتى خود آزاد نيستند از وجود پرونده استيضاح سه وزير در اين فراکسيون خبر داد و گفت؛ استيضاح وزيرامور خارجه با توجه به احتمال شروع قطار قطعنامه هايى عليه کشور و با نگاه به اينکه در يک سال و نيم دو قطعنامه و يک بيانيه شوراى امنيت در کارنامه وزارت خارجه است، استيضاح وى ضرورى خواهد بود.به گزارش ايسنا وى در ادامه افزود؛ البته وزراى علوم و ارتباطات هم جزء وزرايى هستند که پرونده استيضاح آنها در فراکسيون باز است.


تغيير استاندار به گلستان لطمه مى زند

نماينده کردکوي، بندرترکمن و بندرگز در مجلس شوراى اسلامى گفت؛ تغيير استاندار لطمه سنگينى به گلستان وارد مى کند. محمدقلى حاجى ايرى افزود؛تغيير استاندار گلستان در شرايط فعلى موجب کند شدن روند توسعه استان خواهد شد. به گزارش شمال نيوز وى همچنين تصريح کرد؛ انتخاب سرپرست نيز در استاندارى گلستان موجب مى شود آهنگ ساخت وساز و اتمام پروژه ها به کندى انجام بگيرد. على محمد شاعرى استاندار سابق گلستان طى حکمى از سوى وزير کشور به سمت معاونت برنامه ريزى و پشتيبانى وزارت کشور منصوب شده است.


وزير مشاور در امور خارجه انگليس؛ انگليس با اقدام نظامى عليه ايران مخالف است

وزير مشاور در امور خارجه انگليس، با استفاده از اقدام نظامى عليه ايران مخالفت کرد. به گزارش «ايلنا»، روزنامه تايمز عمان به نقل از کيم هاولز نوشت؛ ايران حق استفاده از انرژى هسته اى غيرنظامى را داراست اما زمانى که اين کشور از مواد هسته اى براى اهداف نظامى استفاده کند، هر کشورى در منطقه تصميم مى گيرد به تسليحات هسته اى دست يابد و اين امر بحران جديد تسليحات هسته اى را آغاز مى کند.هاول در ديدار از عمان درباره اظهارات جرج بوش رئيس جمهور آمريکا مبنى بر تعقيب ايرانى ها در عراق گفت؛ پيش از کريسمس در واشنگتن بودم و هيچ سخنى درباره تعقيب ايرانى ها نشنيدم.وى افزود؛ ما در بصره تاثير بسيار مستقيم دخالت ايران را احساس مى کنيم، هيچ ترديدى در اين باره وجود ندارد. با اين حال ما از اقدام نظامى عليه ايران حمايت نمى کنيم.

 تاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
قیمت پرینتر | قیمت سرور
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه حضور و غیاب
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.