ایسنا- سياره زحل بر اساس آخرين داده‌ها مانند يك نوجوان لجوج، علائم مختلط ارسال مي‌كند.

اطلاعات اخير فضاپيماي كاسيني ناسا نشان مي‌دهد كه تغييرات امواج راديويي كه تحت كنترل چرخش سياره زحل قرار دارند در نيمكره‌هاي شمالي و جنوبي متفاوت است. علاوه بر اين، تغييرات چرخشي شمالي و جنوبي با تغيير فصل‌هاي سياره زحل تغيير كرده و نيمكره‌ها در حقيقت سرعت خود را جابجا مي‌كنند.

اين سياره از خود امواج راديويي موسوم به تابش كيلومتريك زحل منتشر مي‌كند. دانشمندان پيش از اين، اين الگوي امواج راديويي را براي اندازه‌گيري سرعت چرخش سياره مشتري به كار برده‌اند اما با توجه به اختلاف امواج، اين الگو بر روي سياره زحل قابل استفاده نيست.

هنگامي كه فضاپيماي وويجر ناسا در اوايل دهه ‌١٩٨٠ از زحل ديدن كرد، انتشارات تابشي نشان مي‌دادند كه طول روز اين سياره حدود ‌٦٦/١٠ ساعت است اما با ادامه دار شدن سنجش زمان اين سياره توسط فضاپيماي اوليس و كاسيني، انفجارات راديويي از ثانيه به دقيقه تغيير مي‌كردند.

تحقيقات انجام شده در سال ‌٢٠٠٩ بر اساس داده‌هاي كاسيني نشان داد كه تابش كيلومتريك زحل يكي نبوده بلكه دو علامت مختلف از اين سياره ارسال مي‌شود. امواج راديويي نشات گرفته از ناحيه نزديك قطب شمال اين سياره از دوره‌اي حدود ‌٦/١٠ ساعت برخوردار بود.

اين درحالي است كه دوره امواج راديويي نزديك قطب جنوب زحل حدود ‌٨/١٠ ساعت بود.

بر اساس جديدترين داده‌هاي كاسيني، دوره‌اي تابش كيلومتريك زحل در نيمكره‌هاي شمالي و جنوبي در دهم مارس، حدود هفت ماه بعد از نقطه اعتدالين كه در آن خورشيد به طور مستقيم بر خط استواي يك سياره مي‌تابد، جابجا شد. دوره تابش كيلومتريك زحل در نيمكره ججنوبي از ميزان حدود ‌٨/١٠ ساعت در ژانويه ‌٢٠٠٨ افزايش يافت و با دوره تابش كيلومتريك زحل نيمكره شمالي در مارس ‌٢٠١٠ در حدود ‌٦٧/١٠ ساعت جابجا شد. دوره شمالي از حدود ‌٥٨/٧٠ ساعت تا نقطه تلاقي افزايش يافت.

دانشمندان كاسيني اين تفاوت در دوره امواج راديويي را با نيمكره‌ها كه در حقيقت در سرعت‌هاي مختلف مي‌چرخند مرتبط ندانسته، بلكه آنها را ناشي از تغييرات بادهاي ارتفاعات بالاي نيمكره‌هاي شمالي و جنوبي مي‌انگارند.


تاريخ : | | نویسنده : imbs |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.